PORADNIK KORZYSTANIA Z SIECI TOR

1.Tor (ang. The Onion Router), (w skrócie po polsku – sieć anonimowa), jest projektem          i otwartą siecią komputerową implementującą trasowanie cebulowe drugiej generacji, zapobiegającą analizie ruchu sieciowego. Sieć, która pomaga chronić użytkowników przed inwigilacją. Tor to darmowa aplikacja pozwalająca na anonimowe korzystanie z Internetu. Żeby połączyć się z Torem, trzeba więc być podłączonym do Internetu. Można dzięki niej bezpiecznie używać stron WWW i komunikatorów ukrywając swoją tożsamość przed wścibskimi oczami. Informacje między Twoim komputerem, a docelowym serwerem przekazuje przez sieć wielu komputerów rozmieszczonych na całym świecie. Każdy z nich szyfruje Twój pakiet i ukrywa informacje o poprzednim komputerze z jakim się kontaktował. W rezultacie odkrycie kto i skąd przegląda daną stronę jest praktycznie niemożliwe. Sieć Tor, która istnieje w ukryciu równolegle do tej „normalnej”. Całość jest niemal stuprocentowo anonimowa i praktycznie niewykrywalna.

Dzięki programowi Tor, internauci z krajów stosujących cenzurę Internetu mogą uzyskać dostęp do zakazanych przez rządy treści i informować o swojej sytuacji opinię publiczną. Dziennikarze mogą bezpiecznie kontaktować się ze swoimi informatorami, zaś dyplomaci, działacze organizacji pozarządowych i szpiedzy korzystają z Tor, aby przekazywać poufne informacje swoim centralom. Zwykły użytkownik zyskuje po prostu prywatność – nikt nie musi wiedzieć, co interesuje Cię w Internecie.

Sieć Tor składa się z tak zwanych „węzłów wyjściowych” (exit nodes) oraz z „węzłów pośredniczących” (relay nodes). Te węzły to po prostu serwery – komputery odpowiednio skonfigurowane i uruchomione przez wolontariuszy na całym świecie. Obecnie jest około 2000 węzłów wyjściowych i około 6000 węzłów pośredniczących. Węzły wyjściowe służą do tego, żeby użytkownicy wykorzystujący sieć Tor do przeglądania internetu byli anonimowi. Węzły pośredniczące służą do tego, żeby użytkownicy wykorzystujący sieć Tor do korzystania z usług ukrytych (hidden services), czyli z usług dostępnych tylko w sieci Tor, byli anonimowi.

2.Korzystając z serwisu typu http://whatismyipaddress.com/ adres IP  (Internet Protocol),   naszego komputera, nie ulega zmianie, gdy  nie korzystamy z sieci Tor. Natomiast adres IP naszego komputera ulega zmianie, gdy  będziemy korzystać z sieci Tor.

Tor zapewnia wszystkim anonimowy i bezpieczny dostęp do sieci. Dodatkowo, używając Tor możesz korzystać ze specjalnych, ukrytych serwerów bez publicznego adresu, a nawet umieszczać w tej sieci swoje własne, niewidoczne z “publicznego” Internetu witryny.

Dzięki sieci Tor z anonimowości mogą korzystać także serwery, działając w formie usług o ukrytej lokalizacji. Są to klienci bądź przekaźniki Tora ze specjalnie skonfigurowanym oprogramowaniem serwerowym. Zamiast ujawniać adres IP serwera (a tym samym jego lokalizację w sieci), ukryte usługi są dostępne poprzez specyficzne dla Tora pseudo domeny najwyższego poziomu .onion. Sieć Tor potrafi obsłużyć takie domeny najwyższego poziomu anonimowo przesyłając dane zarówno do, jak i od ukrytej usługi. Ze względu na brak uzależnienia od publicznie dostępnego adresu, ukryte usługi mogą być świadczone zza firewalli czy z komputerów korzystających z translacji adresów sieciowych.

Jak każda technologia, także Tor ma swoje wady. Między serwerem docelowym, a ostatnim węzłem Tor przesyłana informacja nie jest zaszyfrowana. Ktoś może w tym momencie przechwycić wysyłane przez Ciebie dane – na przykład login i hasło do poczty e-mail – jeśli nie zaszyfrujesz ich przed wysłaniem. Aby to zrobić korzystaj z protokołu HTTPS.

Także niektóre wtyczki do przeglądarek, np. służące do oglądania filmów, czy dokumentów PDF oraz programy takie jak Google Desktop mogą wysyłać informacje “obok” sieci Tor. Program nie ochroni też przed działaniem programów szpiegowskich zainstalowanych w Twoim komputerze. Na dodatek przeglądanie WWW przez sieć Tor jest powolne – wydłużona trasa pakietów sprawia, że musisz poczekać na swoje informacje.

Żeby Tor zapewnił Ci realne bezpieczeństwo, musisz zachować dodatkowe środki ostrożności. Oczyść swój komputer z potencjalnych szpiegów i wirusów. Szyfruj dane, które wysyłasz do Internetu. Dobrym pomysłem jest korzystanie z osobnej, odpowiednio skonfigurowanej przeglądarki tylko w połączeniu z Tor.

Zalety:  – Wysoki stopień bezpieczeństwa

– Obsługuje większość programów korzystających z Internetu

– Jedną z „zalet” sieci TOR jest dostęp do for internetowych, na które możemy wejść tylko i wyłącznie za jej pomocą. Wyglądają one tak, jak te „normalne”, z tą różnica, że zamieszczane tam materiały i prowadzone dyskusje są poza wszelkimi granicami.

Wady:  – Spowalnia korzystanie z WWW

– Wymaga dodatkowych działań

Minus jest w zasadzie tylko jeden. Tor jest znacznie wolniejszy od zwykłego Internetu. Sieć cały czas się rozwija, ulepsza, ale nie można porównywać go do szybkich połączeń internetowych. Ale też Tor służy innym celom niż Internet. Najlepiej używać zarówno Tora jak i zwykłego Internetu, do całkiem innych celów. Internetu używamy w całkowicie legalnych i „grzecznych” celach oraz do szybkiego ściągania dużych plików. Tor to świetne narzędzie do zachowania anonimowości w Internecie.

Podobno nic nie zapewnia 100% anonimowości, ale właściwie skonfigurowany komputer i odpowiednio używana sieć Tor dają Ci w praktyce 99.9% szans na zachowanie całkowitej anonimowości. Z punktu widzenia technicznego odkrycie Twojej prawdziwej tożsamości jest na tyle trudne, że praktycznie, przy dzisiejszych możliwościach technicznych, niewykonalne i zbyt drogie, żeby komuś chciało się próbować..

3. W torze istnieje “drugi Internet”, czyli Onionforum, na którym ludzie piszą na wszystkie tematy. Domena „onion” to domena, której można używać tylko jeśli ma się zainstalowanego Tora. Znane  domeny „com”, „org” lub „pl” funkcjonują w zwykłym Internecie, domena „onion” w sieci Tor. Wskazuje na strony dostępne tylko w sieci Tor. Adres strony Tor kończy się na „onion” a nie na „pl” czy na „com”. Na przykład: http://l6nvqsqivhrunqvs.onion

To są właśnie strony dostępne tylko w sieci Tor z końcówką „onion”, na które nie da się wejść ze zwykłego Internetu. „Ukryte strony” i „ukryte usługi” to po prostu strony, które znajdują się w sieci Tor. Umieszczone są one na serwerach, których prawdziwe adresy są nieznane, dlatego nie da się ich namierzyć i na przykład zamknąć. Wszystko to dla bezpieczeństwa i anonimowości. Jest pewna różnica między „ukrytymi stronami” a „ukrytymi usługami” – te ostatnie to ogólniejsza nazwa możliwości, które daje sieć Tor.

Na forum może wejść każdy kto zna adres (skomplikowany ciąg kilkunastu różnych znaków w domenie .onion), ale wejście „głębiej” jest już bardziej skomplikowane.

Na Onionforum wszystkie tematy są dopuszczalne. Ponieważ jest to forum anonimowe, więc poruszane są często tematy kontrowersyjne i nielegalne, niedopuszczalne na innych forach dyskusyjnych. Na przykład rozmawia się o przestępstwach i sposobach zabezpieczenia się przed nimi, ale także o sposobach ich popełniania (wypowiadają się często prawdziwi, zawodowi przestępcy). Na przykład rozmawia się o nadużyciach władzy, policji i służb specjalnych, wielkich aferach, o których normalnie nikt nie mówi. Rozmawia się o pedofilii – wypowiadają się także liczni jej zwolennicy. Dosłownie o wszystkim. Panuje absolutna wolność, a ponieważ jest całkowicie anonimowo, dlatego rozmowy są bardzo ciekawe, o wielu rzeczach można się dowiedzieć.

To, co można znaleźć za siecią TOR można nazwać czarnym rynkiem XXI wieku.

Korzystając ze strony http://libertarianizm.pl/projekty/katalogstronwsiecitor  niestety nie udało się nam wejść na żaden podany poniżej link do strony. Ukazywał się komunikat, że strona nie istnieje lub serwera nie udało się odnaleźć.

Katalog stron w sieci Tor  “Ukryte wiki”

Ukryte wiki to dobre miejsca, by zacząć przygodę z Torem i anonimowością. Poza podstawową wiedzą, znajduje się tam większość odnośników do ważnych i interesującyh stron .onion.

http://kpvz7ki2v5agwt35.onion/wiki/index.php/Main_Page – The Hidden Wiki

http://pibn3ueheubjxv2z.onion/wiki/index.php/Start – Polska Ukryta Wiki

Linkownie

http://dppmfxaacucguzpc.onion/ – TorDir – lista linków oraz system prywatnych wiadomości

http://torlinkbgs6aabns.onion/ – TORLINKS – szybki katalog stron .onion: moderowany, aktualny, bez śmieci lub cenzury

Wyszukiwarki

http://xmh57jrzrnw6insl.onion – TORCH: Tor Search! – wyszukiwanie stron w sieci Tor, ponad 1 mln zindeksowanych stron

http://hpuuigeld2cz2fd3.onion/ (łatwy do zapamiętania adres: http://xycpusearchon2mc.onion/) – DeepSearch – wyszukiwarka ukrytych stron

http://dts563ge5y7c2ika.onion/Onionsearch/(mirror: http://cr3n6sv6siokzq5y.onion/OnioonSearch/) – Onioon Search – wyszukiwarka stron .onion http://3g2upl4pq6kufc4m.onion/ – DuckDuckGo – wyszukiwarka jawnego internetu

Fora dyskusyjne

http://wcgk6z6zgem7gq2w.onion/ – Polish Board & Market – Sukcesor Torowiska oraz platforma do handlu za pośrednictwem sieci Tor.

http://62lpxb2lt3yt6vgr.onion/forum – Polish Hackers Zone – Polska strefa hacking-u.

http://65bgvta7yos3sce5.onion – Onionforum 2.0 – nowe Onionforum

http://clsvtzwzdgzkjda7.onion/ – HackBB – forum nt. hackingu

http://vmpfixh5npcjofsv.onion/ – Zajezdnia – forum polskiej społeczności IT

Serwisy społecznościowe

http://k6gsb4ibatcico35.onion/ – RedditTor

http://xqz3u5drneuzhaeo.onion/users/jimmy/freedit.php – Freedit – anonimowy Reddit/Wykop

http://lotjbov3gzzf23hc.onion/ – TorStatusNet – odpowiednik Twittera

http://xqz3u5drneuzhaeo.onion/users/faq/question2answer/ – Freely Answered Questions – zadaj pytanie i otrzymaj odpowiedź na niewygodny temat

http://xdtfje3c46d2dnjd.onion/ – Cryptocat – bezpieczny czat wykorzystujący JavaScript

Usługi internetowe

http://vh6o6cl2w5b3owcx.onion/ – nvm.onion – Bazy danych, wpółpraca.

http://62lpxb2lt3yt6vgr.onion/ – Polish Hackers Zone – Pierwszy polski katalog poufnych informacji.

http://srf2tcjadsfbat7m.onion/ – Polish Image Board – Nic dodać, nic ująć…

http://xqz3u5drneuzhaeo.onion – Freedom Hosting – hosting (PHP i MySQL)

http://jhiwjjlqpyawmpjx.onion/ – Tor Mail – darmowy, anonimowy e-mail

http://4eiruntyxxbgfv7o.onion/ – Circle – upload plików

http://4eiruntyxxbgfv7o.onion/pm/ – TorPM – prywatna komunikacja

http://4eiruntyxxbgfv7o.onion/snapbbs/ – SnapBBS – zakładanie własnych for

http://4eiruntyxxbgfv7o.onion/imgzapr/ – ImgZapr – upload obrazków

http://4eiruntyxxbgfv7o.onion/paste/ – qPasteBin – dzielenie się tekstem i kodem

http://i7hknwg4up2jhdkx.onion/ – ES Simple Uploader – upload plików

http://p7d2k2xiioailnuu.onion/ – IMGuru – hosting obrazków (jpeg i gif)

http://34uvre3xzku2eanr.onion/ – Onion Cloud – chmura z limitem plików 1024 MB

http://4v6veu7nsxklglnu.onion/SimplePM.php – SimplePM – system prywatnych wiadomości (niewymagana rejestracja, ciasteczka i JavaScript)

http://xqz3u5drneuzhaeo.onion/users/chatroom – chat (rejestracja opcjonalna)

http://f55555yawd7k4vf5.onion/ – F5⁵ – Hidden File Sharing – serwis do umieszczania obrazków (<2MB) i plików

http://hkvxwfvs7glrnymv.onion/ – Dark Tunel – bramka pomiędzy sieciami Tor i I2P

Usługi finansowe

http://2ue35wfkmo3dlgjm.onion/ – Anonymous Internet Banking – anonimowa bankowość (m.in. bezimienne karty debetowe VISA do $1000, które mogą być używane w bankomatach i sklepach na całym świecie)

http://gjgzpwtiqgzzb4ru.onion/laundry/laundry-need.html – The Tor Bitcoin Laundry Bay – pralnia bitcoinów

http://6vmgggba6rksjyim.onion/ – anonXchange – anonimowa wymiana walut (Bitcoin, LR, EUR, USD, Pecunix, Ukash, PaySafeCard), a także pralnia bitcoinów

http://r2urixpmy5svvfgd.onion/ – Acrimonious! – system escrow dla bitcoinowych transakcji

Sklepy i aukcje

http://62lpxb2lt3yt6vgr.onion/mail.php – openID – Chcesz zdobyć dostęp do czyjejś poczty elektronicznej? Wyszukaj, negocjuj, korzystaj!

http://silkroadvb5piz3r.onion – Silk Road – anonimowy market

http://5onwnspjvuk7cwvk.onion/ – BlackMarket Raloaded – kupuj i sprzedawaj wszystko, anonimowo dzięki Torowi i Bitcoinowi

Biblioteki

http://62lpxb2lt3yt6vgr.onion/ – Polish Hackers Zone – Pierwszy polski katalog poufnych informacji.

http://am4wuhz3zifexz5u.onion/ – The Tor Library

http://2c2na76zih6lxmeo.onion/ – DeamonCATalog

http://p2uekn2yfvlvpzbu.onion/ – LiberaTOR – zbiór PDF-ów nt. broni i treningu militarnego

http://cwesjxczvcvwvapz.onion/KsiegaUrantii/SPIS%20TRESCI.htm – Polskie tłumaczenie „Księgi Urantii”

http://xqz3u5drneuzhaeo.onion/users/iskanderarchiv/ – Free Bibliotheca Alexandrina

http://deurfnquin7mvni2.onion/index.php/Hauptseite – Strona o produkcji materiałów wybuchowych i narkotyków po niemiecku

Organizacje

http://rzb5nlpvy5oqnket.onion – Fundacja Panoptykon

 

 

 

Żródła:

http://tor.softonic.pl/

http://www.kapitalizm.org/teksty/onion2/onion2.html

http://www.torproject.org/index.html.pl – Strona główna projektu Tor

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tor_(sieć_anonimowa) – O Torze w Wikipedii

http://www.libertarianizm.net/forum-21.html – Forum o anonimowości, dużo o Torze

http://libertarianizm.mypunbb.com/viewforum.php?id=19189 – Forum o anonimowości, dużo o Torze

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s